04/Nov/2017 - WDSF WORLD OPEN Standard
Table of results

No. of participants: 40 Start number
Adjudicators 11Andrey Davydik / Anastasija Bezuglaja 12Vadim Shurin / Anastasia Meshkova 13Igor Ammosov / Liubov Vasileva 14Dariusz Stopka / Karolina Rek 15Igor Kruglov / Anna Barbacheva 17Ilia Rotar / Silvia Susanne Barjabin 18Arthur Tagirov / Rebeka Cherepanova 19Maxim Kroytoru / Chen Bashan 20Maxim Andrianov / Patricija Lielnora 21Mateusz Brzozowski / Justyna Mozdzonek 23Jyrgen Tosso / Agneta Vahtra 24Konstantin Gorodilov / Dominika Bergmannova 25Karmo Viherpuu / Madleen Kristen Alasi 26Alexey Usanov / Polina Merkelova 27Daniel Toth / Janka Slezakova
A) Ivan Agnellini
B) Natalia Urban
F) Oleg Petrovskyy
G) Igor Jagersky
J) Eduard Korotin
L) Martynas Kura
N) Angela Dolghii
O) Galina Smirnova
P) Miguel Abreu
R) Claus Wodstrup
T) Eva Bartunkova
U) Santa Garda - Lodina
1
2
3
1
5
1
3
2
3
1
1
3
4
5
5
5
5
5
5
3
5
5
5
5
4
5
5
5
4
5
3
5
1
5
3
5
5
0
4
4
2
5
4
3
5
4
4
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
3
5
5
0
0
0
5
5
5
3
5
2
3
4
1
2
0
0
0
0
0
1
0
1
0
0
1
0
0
1
0
0
1
3
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1
0
0
0
3
5
4
5
5
5
4
5
2
5
5
4
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5
5
5
2
4
5
5
5
4
3
5
5
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5
5
5
5
5
5
4
4
3
4
5
3
0
0
0
5
0
0
1
0
0
0
0
0
Result of 1st round 26 57 50 45 57 37 5 7 1 52 0 53 0 53 6
Qualified for redance X           X X X   X   X   X
A) Ivan Agnellini
B) Natalia Urban
F) Oleg Petrovskyy
G) Igor Jagersky
J) Eduard Korotin
L) Martynas Kura
N) Angela Dolghii
O) Galina Smirnova
P) Miguel Abreu
R) Claus Wodstrup
T) Eva Bartunkova
U) Santa Garda - Lodina
4
3
5
2
5
5
5
5
5
2
2
3
          0
3
0
0
0
2
3
0
1
1
0
2
1
0
1
1
5
0
1
2
3
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1
0
0
0
  0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
  0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
0
0
  0
0
1
5
0
0
0
0
0
1
3
1
Result of redance 46           12 15 1   0   2   11
Qualified for 2nd round X X X X X X       X   X   X  
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
28.33
27.73

27.75

28.33

28.43
33.67
34.68

34.75

34.17

34.73
31.00
31.25

31.08

30.25

31.10
31.00
30.10

30.30

29.83

30.15
31.67
32.25

32.43

32.55

32.80
29.83
30.00

30.25

30.17

31.03
      32.00
31.83

31.57

31.82

32.48
  32.00
31.85

32.25

32.25

32.62
  31.55
31.57

32.43

31.13

32.50
 
Result of 2nd round 140.58 172.00 154.68 151.38 161.70 151.28       159.70   160.97   159.18  
Qualified for 3rd round   X X   X         X   X   X  
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
  35.03
34.67

34.92

34.93

35.03
31.42
31.08

31.42

30.92

31.25
  33.08
32.50

32.92

33.00

32.92
        32.25
32.25

32.50

33.12

32.05
  32.92
32.83

32.42

33.28

32.63
  31.83
31.25

31.58

31.58

31.75
 
Result of 3rd round   174.58 156.08   164.42         162.17   164.09   158.00  
Qualified for final   X     X         X   X      
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
  35.78
36.03

35.78

35.58

36.47
    33.08
33.93

33.75

33.42

33.46
        33.17
33.08

33.73

33.73

33.98
  33.46
33.08

32.42

32.75

33.33
     
Result of final   179.64     167.64         167.70   165.04      
Start number 11Andrey Davydik / Anastasija Bezuglaja 12Vadim Shurin / Anastasia Meshkova 13Igor Ammosov / Liubov Vasileva 14Dariusz Stopka / Karolina Rek 15Igor Kruglov / Anna Barbacheva 17Ilia Rotar / Silvia Susanne Barjabin 18Arthur Tagirov / Rebeka Cherepanova 19Maxim Kroytoru / Chen Bashan 20Maxim Andrianov / Patricija Lielnora 21Mateusz Brzozowski / Justyna Mozdzonek 23Jyrgen Tosso / Agneta Vahtra 24Konstantin Gorodilov / Dominika Bergmannova 25Karmo Viherpuu / Madleen Kristen Alasi 26Alexey Usanov / Polina Merkelova 27Daniel Toth / Janka Slezakova
Rank from
Rank to
23
 
1
 
12
 
15
 
4
 
16
 
27
 
26
 
35
 
3
 
36
40
6
 
32
34
10
 
28
29

No. of participants: 40 Start number
Adjudicators 28Dariusz Mycka / Madara Freiberga 29Anton Peredery / Olesja Bobrova 31Edgars Elberts / Marija Ance Reca 32Artur Kapp / Helen Hendrikson 33Evgeny Sveridonov / Angelina Barkova 34Ivan Varfolomeev / Valeria Remina 36Kirill Vlasov / Kristina Polunina 37Aleksandr Tishuk / Katsiaryna Shibeko 39Viacheslav Golubkov / Alena Prikhodko 40Haralds Lukins / Jelizaveta Slenska 45Bartlomiej Szkutnik / Agata Brychcy 46Janis Lazdans / Sarma Novicane Lazdane 47Pavel Kopaev / Sofia Esayan 49Dmitri Kolobov / Signe Busk 51Kirill Pavlov / Kristina Shinkariuk
A) Ivan Agnellini
B) Natalia Urban
F) Oleg Petrovskyy
G) Igor Jagersky
J) Eduard Korotin
L) Martynas Kura
N) Angela Dolghii
O) Galina Smirnova
P) Miguel Abreu
R) Claus Wodstrup
T) Eva Bartunkova
U) Santa Garda - Lodina
5
5
5
2
5
5
5
5
3
5
5
5
0
0
0
1
0
0
0
1
0
0
2
0
0
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
0
0
3
0
1
0
4
5
5
3
5
0
4
3
5
5
4
2
4
5
5
4
5
2
4
4
5
5
1
5
2
2
0
0
5
2
5
4
2
5
3
3
3
0
0
0
0
1
2
2
0
1
3
0
2
5
5
4
1
5
3
2
3
3
5
5
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3
2
2
2
2
5
1
4
5
4
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5
4
1
4
2
3
3
4
5
4
4
5
5
5
5
5
5
5
3
3
3
5
5
4
4
2
5
5
5
2
4
3
5
4
4
3
Result of 1st round 55 4 3 4 45 49 33 12 43 0 31 0 44 53 46
Qualified for redance   X X X     X X   X X X      
A) Ivan Agnellini
B) Natalia Urban
F) Oleg Petrovskyy
G) Igor Jagersky
J) Eduard Korotin
L) Martynas Kura
N) Angela Dolghii
O) Galina Smirnova
P) Miguel Abreu
R) Claus Wodstrup
T) Eva Bartunkova
U) Santa Garda - Lodina
  0
3
2
2
0
0
2
3
0
1
3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2
2
1
0
1
0
0
1
0
0
4
0
2
    5
5
5
3
5
5
3
5
5
5
5
5
5
0
2
0
1
4
4
2
1
0
5
1
  0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5
5
5
4
5
5
4
5
5
5
5
5
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
     
Result of redance   16 2 11     56 25   0 58 0      
Qualified for 2nd round X       X X X X X   X   X X X
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
33.25
33.72

33.40

33.77

34.07
      30.67
30.65

30.78

29.58

29.92
31.67
30.42

31.55

31.75

31.08
29.00
28.62

28.83

29.07

28.42
28.42
28.00

27.50

28.25

27.83
29.83
29.83

29.17

30.30

29.33
  28.33
28.58

29.07

29.93

29.33
  30.62
29.00

28.72

29.27

31.08
31.75
31.92

31.67

31.50

31.42
30.83
30.25

29.83

30.25

31.07
Result of 2nd round 168.20       151.60 156.47 143.93 140.00 148.46   145.25   148.68 158.25 152.23
Qualified for 3rd round X         X               X  
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
34.08
33.58

34.17

34.27

34.38
        31.92
32.42

32.42

32.58

32.25
              32.50
31.75

33.25

32.88

33.46
 
Result of 3rd round 170.48         161.59               163.84  
Qualified for final X                         X  
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
34.61
34.50

35.23

34.92

34.96
                        33.71
33.42

32.92

33.17

33.67
 
Result of final 174.22                         166.88  
Start number 28Dariusz Mycka / Madara Freiberga 29Anton Peredery / Olesja Bobrova 31Edgars Elberts / Marija Ance Reca 32Artur Kapp / Helen Hendrikson 33Evgeny Sveridonov / Angelina Barkova 34Ivan Varfolomeev / Valeria Remina 36Kirill Vlasov / Kristina Polunina 37Aleksandr Tishuk / Katsiaryna Shibeko 39Viacheslav Golubkov / Alena Prikhodko 40Haralds Lukins / Jelizaveta Slenska 45Bartlomiej Szkutnik / Agata Brychcy 46Janis Lazdans / Sarma Novicane Lazdane 47Pavel Kopaev / Sofia Esayan 49Dmitri Kolobov / Signe Busk 51Kirill Pavlov / Kristina Shinkariuk
Rank from
Rank to
2
 
25
 
32
34
28
29
14
 
7
 
20
 
24
 
18
 
36
40
19
 
36
40
17
 
5
 
13
 

No. of participants: 40 Start number
Adjudicators 52Alessandro Bosco / Laura Nolan 53Sergey Anurichev / Polina Perova 54Leonid Khokhlov / Alexandra Shoshneva 56Robert Utsar / Eliisa Sukles 57Vladislavs Pecens / Aliaksandra Bahushevich 58Rihards Vilhelms Skadins / Polina Schaveleva 59Gints Helmuts Gredzens / Betija Kaire 60Kristo Kama / Mariann Hendrikson 61Alexander Lebedev / Natalya Bachurina 62Andrey Beliaev / Maria Myzdrikova          
A) Ivan Agnellini
B) Natalia Urban
F) Oleg Petrovskyy
G) Igor Jagersky
J) Eduard Korotin
L) Martynas Kura
N) Angela Dolghii
O) Galina Smirnova
P) Miguel Abreu
R) Claus Wodstrup
T) Eva Bartunkova
U) Santa Garda - Lodina
5
5
5
4
5
5
3
3
1
5
2
3
5
5
5
5
5
5
5
4
5
4
4
5
4
5
5
5
5
5
2
3
5
4
5
0
0
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
1
1
1
3
0
3
3
3
4
0
2
5
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2
1
0
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5
5
3
0
1
1
2
2
1
4
3
         
Result of 1st round 46 57 48 1 26 0 4 0 0 27          
Qualified for redance       X X X X X X X          
A) Ivan Agnellini
B) Natalia Urban
F) Oleg Petrovskyy
G) Igor Jagersky
J) Eduard Korotin
L) Martynas Kura
N) Angela Dolghii
O) Galina Smirnova
P) Miguel Abreu
R) Claus Wodstrup
T) Eva Bartunkova
U) Santa Garda - Lodina
      0
0
0
1
0
0
1
0
0
3
0
0
5
4
4
2
5
5
5
4
5
2
3
5
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1
0
1
0
0
1
2
0
1
2
2
1
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2
5
5
5
4
4
0
2
4
4
2
2
         
Result of redance       5 49 0 10 2 0 39          
Qualified for 2nd round X X X   X         X          
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
31.58
31.17

30.92

30.67

31.35
31.67
31.53

31.08

31.25

31.90
31.42
31.08

31.23

31.95

32.25
  28.58
28.28

27.83

29.03

29.17
        28.57
27.85

27.67

28.17

28.47
         
Result of 2nd round 155.68 157.43 157.93   142.90         140.72          
Qualified for 3rd round X X X                        
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
31.83
31.67

31.67

31.83

31.82
31.70
31.58

31.25

31.75

31.60
31.75
31.67

31.67

32.67

31.82
                       
Result of 3rd round 158.82 157.88 159.56                        
Qualified for final                              
Waltz
Tango
V. Waltz
Slowfox
Quickstep
                             
Result of final                              
Start number 52Alessandro Bosco / Laura Nolan 53Sergey Anurichev / Polina Perova 54Leonid Khokhlov / Alexandra Shoshneva 56Robert Utsar / Eliisa Sukles 57Vladislavs Pecens / Aliaksandra Bahushevich 58Rihards Vilhelms Skadins / Polina Schaveleva 59Gints Helmuts Gredzens / Betija Kaire 60Kristo Kama / Mariann Hendrikson 61Alexander Lebedev / Natalya Bachurina 62Andrey Beliaev / Maria Myzdrikova          
Rank from
Rank to
9
 
11
 
8
 
31
 
21
 
36
40
30
 
32
34
36
40
22
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


This list was generated by TopTurnier for Windows V8.4b.